Wskazówki montażu

Wskazówki dotyczące montażu

Przy poprawnym podłączeniu radio powinno być uruchamiane automatycznie po przekręceniu kluczyka. Po wyjęciu kluczyka urządzenie automatycznie się wyłączy. 

Jeżeli nowe radio nie uruchamia się należy sprawdzić potencjały przewodów czerwonego, żółtego oraz czarnego. ( czytaj obok) 

Fakt, że radio nie uruchamia się nie oznacza iż jest niesprawne, zwykle brakuje mu właściwego zasilania. Wysłanie takiego sprawnego radia do nas nie rozwiązuje problemu który leży po stronie instalacji samochodu. Nie jesteśmy w stanie dokonać “naprawy” radia, które nie jest poprawnie zasilane.

Jest jedna wspólna zasada dotycząca zasilania i uruchamiania każdego radia oferowanego przez naszą firmę. Do uruchomienia radia wymagane jest zasilanie trzech przewodów. Dotyczy wtyczki głównej wiązki zasilającej wpinanej wprost do radia i podane kolory przewodów dotyczą tej właśnie wtyczki. ( a nie instalacji auta)

  • przewód czarny – masa / zero
  • przewód żółty – +12Volt z akumulatora B+
  • przewód czerwony +12Volt sterujący po włączeniu stacyjki ACC

Trzy powyższe przewody muszą mieć odpowiednie potencjały aby radio się uruchomiło i to przede wszystkim należy sprawdzić jeśli radio nie chce się włączyć przy podłączeniu do instalacji samochodu. 

 

KAMERA COFANIA

Radio otrzymuje informację o włączeniu biegu wstecznego widocznym na zdjęciu różowym przewodem “reverse”. Jeśli masz kamerę ma być połączony, jeśli nie masz kamery cofania możesz rozłączyć. Wtedy radio nie będzie reagować przy cofaniu.

BMW E46 E39 E53 E38

W przypadku gdy oryginalne radio jest podzielone tzn. wzmacniacz, tuner, zmieniarka oraz napęd nawigacji znajduje się z tyłu samochodu. W kokpicie deski rozdzielczej mamy tylko interaktywną część radia. Najłatwiej rozpoznać to gdy wymontujemy radio z kokpitu. Jeśli mamy tam złącze BMW 17 PIN lub złącze FAKRA  to zestaw dostarczany z radiem zapewnia poprawny montaż. Jeżeli jednak panel radia jest podłączony dwiema mniejszymi prostokątnymi wtyczkami – jedna niebieska druga biała – wtedy potrzebny jest specjalny długi 5 metrowy kabel do połączenia radia z instalacją głośnikową oraz antenową auta.

BMW E46 E39

MEDIATEK 9 CALI

UWAGA !!!
Radia Mediatek 2GB RAM posiadają w zestawie dwa podobne wtyki. 

NIE WOLNO podłączać wtyku Canbus do gniazda USB w radiu. Takie błędne podłączenie powoduje uszkodzenie radia i powoduje utratę gwarancji.

Mercedes W211 W220 W164

W sytuacji takiej gdy oryginalne radio jest podzielone tzn. wzmacniacz lub tuner, znajduje się z tyłu samochodu. W kokpicie deski rozdzielczej mamy tylko interaktywną część radia. Najłatwiej rozpoznać to gdy wymontujemy radio z kokpitu. Jeśli mamy tam złącze FAKRA  to zestaw dostarczany z radiem zapewnia poprawny montaż. Jeżeli jednak panel radia jest podłączony do wzmacniacza światłowodem – wtedy potrzebny jest specjalny długi 5 metrowy kabel do połączenia radia z instalacją samochodu. Ważne jest aby kabel miał identyczny układ przewodów jak radio.

Audi

Model A4 – podłącz wzmacniacz wtyki CINCH/RCA  aby uruchomić dźwięk w tylnych głośnikach.

Antena radiowa jest wyposażona we wzmacniacz zasilany antenowym przewodem koncentrycznym. Podłączenie wzmacniacza antenowego nie zawsze jest “plug&play”, czasem wymaga ręcznego podłączenia przewodu zasilania “ANT” do niebieskiego przewodu separatora antenowego.

Volkswagen

Jeśli radio nie uruchamia się z canbus dekodera to należy połączyć wtyki wiązki głównej z przewodami koloru czerwonego i pomarańczowego jednocześnie odłączyć moduł canbus dekodera. 

Volkswagen

Radio uruchamia się z canbus dekodera to należy rozłączyć wtyki ACC ILL wiązki głównej.

ford

Modele bez szyny CAN – należy połączyć wtyki z przewodami koloru czerwonego i pomarańczowego jednocześnie odłączyć moduł canbus dekodera. Przyciski w kierownicy wymagają zaprogramowania w radiu.

 

Modele z CAN – wtyki z przewodami koloru czerwonego i pomarańczowego mają być rozłączone natomiast ma być podłączony canbus dekoder który przejmuje sterowanie uruchamianiem radia. Przyciski w kierownicy powinny działać od razu po uruchomieniu radia. Nie da się ich programować ręcznie , ani też zmienić ich funkcji.  

ford

Podłączenie dodatkowego wzmacniacza.

 

MITSUBISHI OUTLANDER LANCER

Uruchomienie oryginalnego systemu ROCKFORD FOSGATE

Podłącz urządzenie jak na zdjęciu obok, wymagane wiązki są w zestawie.
Należy poinformować wzmacniacz o tym że ma się włączyć za pomocą przewodu AMP.