Mercedes W211 W220 W164 światłowód

Dlaczego nie zawsze wystarczy wymiana samego radia?

Fabryczne systemy audio w modelach Mercedesa W211, W220, W164 bardzo często mają zastosowany światłowód. Rozwiązanie to pozwala na transmisję dźwięku bez zakłóceń pochodzących z układów elektrycznych samochodu. Ma jednak wadę, wymiana radia na jakiekolwiek różne od oryginalnego wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań. Najczęściej stosujemy omijanie światłowodu specjalnym kablem. Metodę stosujemy w większości przypadków i nie powoduje ona utraty jakości dźwięku. Jednak w najbardziej rozbudowanych fabrycznych systemach audio, dla zachowania jakości dźwięku musimy zastosować interfejs kodujący. Koduje on analogowy sygnał wychodzący z radia do zrozumiałego dla systemu fabrycznego optycznego strumienia danych. Jest to rozwiązanie droższe ale w pełni zachowuje fabryczną jakość nagłośnienia.

Kiedy potrzebny jest kabel ?

W sytuacji takiej gdy oryginalne radio jest podzielone tzn. wzmacniacz lub tuner, znajduje się z tyłu samochodu. W kokpicie deski rozdzielczej mamy tylko interaktywną część radia. Najłatwiej rozpoznać to gdy wymontujemy radio z kokpitu. Jeśli mamy tam złącze FAKRA  to zestaw dostarczany z radiem zapewnia poprawny montaż. Jeżeli jednak panel radia mamy podłączony do wzmacniacza światłowodem – wtedy potrzebujemy specjalnego 5 metrowego kabla do połączenia radia z instalacją samochodu. Ważne jest aby kabel miał identyczny układ przewodów jak radio.

Kabel multimedialny Mercedes
Kabel multimedialny Mercedes

Strona samochodu

Szukamy wzmacniacza i tunera oryginalnie zastosowanego w samochodzie. W modelach nazwijmy „osobowych” jak W211, W203, W220 moduły wzmacniacza i tunera znajdziesz w bagażniku po lewej stronie ukryte pod tapicerką. Modele W164 ML oraz X164 GL wzmacniacz mają pod fotelem kierowcy. Zamieniamy oryginalne wtyki na te widoczne na fotce obok. Prowadzimy kabel od wzmacniacza / tunera do nowego radia android umieszczonego w kokpicie samochodu. To samo dotyczy przedłużacza antenowego, łączymy gniazdo z tyłu auta z gniazdem w radiu.

Kabel multimedialny Mercedes
Kabel multimedialny Mercedes
Kabel antenowy Mercedes BMW
Kabel antenowy Mercedes BMW
Kabel multimedialny Mercedes strona radia
Kabel multimedialny Mercedes strona radia

Do radia wpinamy wtyczkę widoczną obok. Biały wtyk to miejsce na canbus dekoder, różowy kabel 'reverse’ jest do kamery cofania. Złączony – kamera jest , rozłączony brak kamery.

Kabel multimedialny Mercedes zasada
Kabel multimedialny Mercedes zasada

Zasada podłączenia widoczna jest na powyższym schematycznym obrazku.
Do radia wpinamy złącze 20 pinowe natomiast wtyki widoczne po prawej trafiają do odpowiednich gniazd instalacji samochodu.

  • szeroki wtyk 10 pin odpowiada za głośniki
  • wtyk 4 pin to zasilanie
  • wtyczka z 2 zielonymi przewodami to podłączenie do CAN