FAQ

Pomoc Android, pytania, problemy, porady.

Q?

Brak podświetlenia przycisków i pokręteł Radia

A.

Zależnie od radia można rozwiązać problem na kilka sposobów:

 1. Metoda uniwersalna – Podłącz zasilanie +12V ACC ( po stacyjce ) do pomarańczowego przewodu oznaczonego ILL  W celu zachowania funkcji ściemniania oraz rozjaśniania podświetlenia razem z kokpitem auta przewód ILL należy podłączyć z zasilaniem podświetlenia kokpitu. ( plus zasilający żarówki kokpitu)
 2. Metoda dla urządzeń z procesorem PX3 , PX30 , PX5 , PX6:  ustawienia->Car (Pojazd) -> Factory settings (ustawienia fabryczne) -> Panel buttons light -> wybierz opcję „By headlight and power” -> save -> reboot (zapisz i uruchom ponownie – restartuj urządzenie) Ten sposób działa tylko w radiach dedykowanych z canbus dekoderem komunikującym się z komputerem samochodu.

Q?

Chcę na ekranie radia mieć menu oraz logo marki samochodu tak jak na zdjęciach produktów.

A.

Należy zainstalować ze sklepu Google Play aplikację car launcher. Do wyboru masz co najmniej kilka aplikacji darmowych oraz kilka płatnych. Zależnie od upodobań wybierz coś dla siebie.

Q?

Jak zmienić czułość mikrofonu w radiu Mediatek 2GB

A.

 1. Wejść w ustawienia
 2. Wejść w CAR MEDIA/PŁYTY GŁÓWNE
 3. Otworzyć Informacje o urządzeniu
 4. Kliknąć trybik znajdujący się w pierwszym wierszu (wersja HMI). Wchodzimy wprowadzając hasło 8888
 5. Wejść w zakładkę VOLUME
 6. Ustawienia czułości mikrofonu realizującego Bluetooth znajdują się po lewej stronie na dole, opisane jako BT mic gain.

Im wyższą ustawimy wartość, tym mikrofon będzie zbierał więcej dźwięków. Dotyczy to także dźwięków z otoczenia

Q?

Brak dźwięku w BMW E39 oraz BMW X5 E53

A.

BMW stosowało bardzo zróżnicowane systemy nagłośnienia w modelach E39 oraz E53. Zależnie od konfiguracji fabrycznej wymiana radia może stwarzać komplikacje.

Zasadniczo są trzy możliwości:

 1. Radio oryginalne ma gniazdo Fakra 40 pin lub BMW 17 Pin – nie potrzebujesz nic prócz tego co dostajesz w zestawie z radiem android. Po prostu wymieniasz radio i cieszysz się nowym sprzętem.
 2. Radio oryginalne jest podpięte 2 wtykami – jeden niebieski drugi biały.
  Oznacza to iż wzmacniacz oraz tuner znajdują się z tyłu samochodu , w lewym tylnym nadkolu lub w okolicy koła zapasowego. W celu uruchomienia radia w takim aucie potrzebny jest specjalny kabel łączący radio w kokpicie z podzespołami z tyłu samochodu.
 3. Radio oryginalne ma cyfrowy procesor dźwięku DSP lub niektóre typy bardziej zaawansowanych wzmacniaczy HK. W tych przypadkach reguła 2 obowiązuje czyli jeśli nie ma fakry z przodu to również potrzebujesz kabla. Jednak dźwięku nadal może nie być. Rozwiązaniem jest zakup drogiego intefejsu oszukującego wzmacniacz DSP  lub zakup oprogramowania I-BUS na stronie niemieckiego producenta. Jest to program, który rozwiązuje problem z dźwiękiem ale także znacznie rozszerza możliwości radia android. Na przykład umożliwia ustawienie webasto, zegara, pokazuje zużycia paliwa itd.

Q?

Czy radio obsługuje system dźwięku Rockford w Mitsubishi ?

A.

Nasze radia do Mitsubishi Outlander oraz Lancer obsługują stosowany w tych modelach fabryczny system nagłośnienia Rockford Fosgate.

Q?

Jak ustawić logo marki samochodu przy starcie stacji ?

A.

Urządzenia oparte na PX 4GB /32GB oraz 2GB / 16GB:
Ustawienia -> Car/Pojazd -> Factory settings / Ustawienia fabryczne -> Hasło 126 -> Car logo -> Wybierz logo ->  Apply -> Exit -> Restart systemu

Urządzenia Mediatek 8227L :
Ustawienia -> Car logo -> Hasło 5678 -> Wybierz logo

Urządzenia 4GB / 64 GB :
Ustawienia -> Car/Pojazd -> Factory settings / Ustawienia fabryczne -> Hasło 0000 -> Logo settings -> wybierz Logo-> Przytrzymaj dłuższą chwilę (aż pojawi się czerwone obramowanie)

Q?

Jakie jest hasło do ustawień fabrycznych i zmiany logo startowego ?

A.

Radia na procesorach Rockchip PX30, PX3, PX5, PX6 – hasło 126 lub czasem m123456

Radia na układach Mediatek – factory settings: 8888 ;  logo startowe: 5678

Radia z procesorem Rockchip ZQPX5  4GB RAM 64GB ROM – hasło 0000 ( 4 razy zero)

Q?

Urządzenie nie odtwarza filmów

A.

Z uwagi na przepisy radio ma ustawioną blokadę odtwarzania filmów w czasie jazdy.
Odpowiednio zainstalowane radio ( przewód BRAKE podłączony do sygnalizatora hamulca postojowego) pozwala oglądać filmy na postoju z zaciągniętym hamulcem ręcznym.

Każde nasze radio ma możliwość programowego wyłączenia tego zabezpieczenia.W ustawieniach Androida znajdziesz opcję pozwalającą oglądać filmy w czasie jazdy.

Android 9.0 Rockchip PX30 PX5 PX6

Ustawienia-> CAR / Pojazd -> Driving settings -> Watching video -> włącz

Android 9.0 Mediatek

Ustawienia->Płyty główne->Video->Wyłączenie video podczas jazdy->wyłącz

Q?

Czy potrzebuję dodatkowej ramki w celu dopasowania radia do kokpitu mojego samochodu?

A.

Wszystkie stacje dedykowane tj. przeznaczone do konkretnego modelu samochodu są na ogół dobrze dopasowane geometrycznie, kolorystycznie oraz wzorniczo do deski rozdzielczej samochodu. Kształt frontu plastikowego radia pasuje idealnie do wnęki, mocowania są dopasowane do oryginalnych, „faktura” / powierzchnia, chropowatość oraz kolor tworzywa są wzorowane na rozwiązaniach oryginalnych. Wygląd, kształt oraz wzornictwo jest zbliżone do oryginalnego radia w danej marce samochodu.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku stacji uniwersalnych. W większości przypadków potrzebna jest ramka przejściowa z 2 DIN na dane auto. W zestawie jest dostarczana prostokątna ramka o wymiarach zewnętrznych 188 mm x 108 mm. Wymiar ten pasuje do większości VW z lat 1998-2005  oraz Nissan przed 2013. Wzornictwo 2DIN również może różnić się od rozwiązań oryginalnych. Komunikacja radia uniwersalnego z samochodem będzie uboższa w porównaniu z radiem dedykowanym. Uruchomienie komunikacji z przyciskami w kierownicy może wymagać zakupu drogiego interfejsu.

Z naszych doświadczeń wynika iż zwykle taniej wychodzi opcja radia dedykowanego.
Poza tym daje więcej przyjemności i komfortu użytkowania.

Q?

Czy radio ma menu w języku polskim?

A.

Wszystkie oferowane przez nas radia mają możliwość ustawienia interfejsu/ menu w języku polskim.

Q?

Słaby odbiór stacji radiowych

A.

Większość nowoczesnych samochodów ma radiowe instalacje antenowe wyposażone we wzmacniacze sygnału. Zależnie od zastosowanego przez producenta samochodu rozwiązania istnieją różne metody zasilania wzmacniacza antenowego. Z uwagi na mnogość rozwiązań nie zawsze podłączenie radia android za pomocą dostarczonych wiązek daje zasilanie na wzmacniacz sygnału anteny radiowej. Czasem należy ręcznie podłączyć (niebieski) przewód tzw separatora antenowego oznaczony ANT do przewodu +12V z radia zwykle oznaczonego AUTO ANT.  Jeśłi takie go nie ma separator nalkeży zasilić z +12V ze stacyjki ( zasilanie wtedy i tylko wtedy gdy radio jest włączone)

Q?

Czy będzie działać sterowanie z kierownicy ?

A.

Wszystkie stacje dedykowane posiadają funkcję obsługi przycisków w kierownicy. Większość ma dołączony zewnętrzny moduł tzw: can bus dekoder odpowiedzialny za komunikację z szyną CAN samochodu. Czasami dekoder jest integralną częścią wewnątrz urządzenia, wtedy moduł jest niewidoczny lecz spełnia swoje zadania. W przypadku gdy sterowanie przyciskami z kierownicy jest realizowane analogowo ( nie poprzez CAN) moduł nie jest potrzebny. W przypadku analogowego sterowania przyciski należy zaprogramować ręcznie za pomocą programu zainstalowanego w stacji.

Wszystkie stacje uniwersalne mają możliwość obsługi przycisków analogowych ( rezystancyjnych) za pomocą przewodów oznaczonych Key1, Key2 Key Ground lub SWC1, SWC2 oraz Key Ground (masa)   Przy stosowaniu stacji uniwersalnej 2 DIN w autach z szyną CAN często zachodzi konieczność zakupu dodatkowych interfejsów do obsługi przycisków kierownicy. Należy uwzględniać ten koszt przy decyzji zakupowej ponieważ może się okazać iż wybór opcji zakupu stacji dedykowanej będzie tańszy.

Q?

Stacja nie uruchamia się po podłączeniu do instalacji samochodu.

A.

Urządzenie do działania wymaga odpowiedniego zasilania. Zwykle prawidłowo współpracuje z oryginalną instalacją samochodu. Jednak czasami zdarza się, że radio nie komunikuje się z komputerem auta i nie uruchamia się.

Wszystkie nasze stacje do uruchomienia potrzebują 3 przewodów:

Opisane kolory przewodów dotyczą wiązki zasilającej wpinanej w radio dostarczonej w zestawie.

 • masa – minus przewód koloru czarnego
 • +12V B+ Bateria / akumulator – przewód żółty. Połączony bezpośrednio z „klemą +” akumulatora. Zawsze jest 12V+ podtrzymanie pamięci i innych funkcji.
 • +12V ACC plus ze stacyjki = przewód czerwony – po przekręceniu kluczyka pojawia się napięcie 12V+ Napięcie na tym przewodzie steruje uruchamianiem radia, zasilanie przewodu czerwonego nie może pozostawać po wyjęciu kluczyka ponieważ wciąż działające radio rozładuje akumulator samochodu.