2 czerwca 2020

Jak działa laser policyjny?

Laserowe pistolety policyjne używają serii impulsów do obliczania prędkości. Jeśli operator skieruje pistolet na nieruchomy przedmiot, każdy impuls potrzebuje tyle samo czasu, aby odbić się z powrotem do pistoletu. System porównuje te czasy odbicia i szuka zmiany. Gdy nie ma zmian, urządzenie wyświetli prędkość obiektu 0 km/h.

Jeśli czas powrotu impulsu maleje, pistolet wie, że obiekt porusza się w kierunku operatora. Jeśli czas odbicia rośnie, obiekt oddala się od operatora. Szybkość zmiany czasu odbicia sygnału służy do określenia prędkości, z jaką obiekt zbliża się (lub odsuwa) od operatora.

Choć wydaje się to skomplikowane, większość pistoletów lidarowych może wykonać te obliczenia bardzo szybko, często w 0,3 do 0,35 sekundy. Ta niewiarygodna prędkość uniemożliwia kierowcy zwolnienie, zanim urządzenie odnotuje prędkość pojazdu.

Pod względem dokładności prędkości wszyscy producenci twierdzą, że błąd pomiaru prędkości jest mniejszy niż 1 – 2 km/h. Większość pistoletów laserowych i radarowych ma maksymalną skalę pomiaru do około 250 do 350 km/h.