Jak działa laser policyjny?

Laserowe pistolety policyjne używają serii impulsów do obliczania prędkości. Jeśli operator skieruje pistolet na nieruchomy przedmiot, każdy impuls potrzebuje tyle samo czasu, aby odbić się z powrotem do pistoletu. System porównuje te czasy odbicia i szuka zmiany. Gdy nie ma zmian, urządzenie wyświetli prędkość obiektu 0 km/h.

Jeśli czas powrotu impulsu maleje, pistolet wie, że obiekt porusza się w kierunku operatora. Jeśli czas odbicia rośnie, obiekt oddala się od operatora. Szybkość zmiany czasu odbicia sygnału służy do określenia prędkości, z jaką obiekt zbliża się (lub odsuwa) od operatora.

Choć wydaje się to skomplikowane, większość pistoletów lidarowych może wykonać te obliczenia bardzo szybko, często w 0,3 do 0,35 sekundy. Ta niewiarygodna prędkość uniemożliwia kierowcy zwolnienie, zanim urządzenie odnotuje prędkość pojazdu.

Pod względem dokładności prędkości wszyscy producenci twierdzą, że błąd pomiaru prędkości jest mniejszy niż 1 – 2 km/h. Większość pistoletów laserowych i radarowych ma maksymalną skalę pomiaru do około 250 do 350 km/h.